Skip to content

7 Danielle CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block21002
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,028
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
38%
Improvement Value:$775,700
62%
Total Assessment$1,248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,928+3.5%
2024$11,526+3.2%
2023$11,164+1.3%
2022$11,017+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft3,028DeedBook 18165, Page 727Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$391,000

From:

To:

Sq Ft3,028DeedBook 15578, Page 341Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5349, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$283,735
DeedBook 4705, Page 441

Property Sale

Sale
$2,465,000
DeedBook 4659, Page 122