Skip to content

9 Danielle CourtJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block21002
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,977
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
36%
Improvement Value:$853,900
64%
Total Assessment$1,326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,940+3.5%
2024$12,505+3.2%
2023$12,112+1.3%
2022$11,953+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft2,977DeedBook 16161, Page 159Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$217,880
DeedBook 4994, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$2,465,000
DeedBook 4659, Page 122