Skip to content

31 Danielle CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1,370,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block21002
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,632
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$480,200
42%
Improvement Value:$650,100
58%
Total Assessment$1,130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,283+3.5%
2024$11,869+3.2%
2023$11,497+1.3%
2022$11,345+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,370,000
Sq Ft2,632DeedBook 20006, Page 677Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,632DeedBook 17698, Page 1234Recorded11/27/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4762, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4643, Page 518