Skip to content

10 Danielle CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$837,500
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block21003
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,920
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
38%
Improvement Value:$775,600
62%
Total Assessment$1,248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,621+3.5%
2024$11,229+3.2%
2023$10,877+1.3%
2022$10,733+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$837,500
Sq Ft2,920DeedBook 18823, Page 1336Recorded12/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4639, Page 832