Skip to content

548 S Cooks Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1978

Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block21102
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,823
Acreage2.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,400
27%
Improvement Value:$641,400
73%
Total Assessment$878,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,270+3.5%
2024$10,891+3.2%
2023$10,549+1.3%
2022$10,410+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,956DeedBook 17693, Page 370Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$249,999
DeedBook 10241, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1978