Skip to content

320 Jackson Pines RoadJackson, NJ 08527

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Nov 6, 2025

Property Information

Block14201
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,870
Acreage1.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,500
38%
Improvement Value:$547,900
62%
Total Assessment$883,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,194+3.9%
2024$10,769+4.0%
2023$10,352+1.4%
2022$10,209+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft2,870DeedBook 20194, Page 1194Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,966DeedBook 15711, Page 1608Recorded12/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1976