Skip to content

7 N Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Date
Feb 22, 2024

Property Information

Block21201
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,428
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,400
53%
Improvement Value:$229,200
47%
Total Assessment$487,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945+3.5%
2024$6,711+3.2%
2023$6,500+1.3%
2022$6,414+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985