Skip to content

18 Kevins CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block21401
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,416
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,400
59%
Improvement Value:$254,200
41%
Total Assessment$614,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+3.5%
2024$6,747+3.2%
2023$6,535+1.3%
2022$6,449+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,416DeedBook 20244, Page 1094Recorded12/31/2025

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,416DeedBook 18796, Page 51Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 17442, Page 609Recorded4/16/2019

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5136, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1985