Skip to content

20 Galassi CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block21401
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,108
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,400
45%
Improvement Value:$497,600
55%
Total Assessment$898,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+0.4%
2024$10,199+3.2%
2023$9,879+1.3%
2022$9,749+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 16495, Page 734Recorded8/31/2016

Property Built

Built

Year Built: 1985