Skip to content

3 Jenny LaneJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block21701
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,550
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,900
44%
Improvement Value:$513,000
56%
Total Assessment$912,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,083+3.5%
2024$10,710+3.2%
2023$10,374+1.3%
2022$10,237+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,550DeedBook 16270, Page 1825Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$458,500
DeedBook 12598, Page 971

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12365, Page 1276

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5012, Page 687

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4803, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1985