Skip to content

11 Galassi CourtJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Price
$532,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block21401
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SALL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,558
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,200
45%
Improvement Value:$495,000
55%
Total Assessment$900,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,210+3.5%
2024$9,866+3.2%
2023$9,556+1.3%
2022$9,430+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$532,000
Sq Ft2,558DeedBook 17577, Page 1887Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 15863, Page 453Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 15344, Page 675

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5042, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1992