Skip to content

6 Linda DriveJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block21701
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,885
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,000
35%
Improvement Value:$724,900
65%
Total Assessment$1,122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,019+81.8%
2024$8,812+3.2%
2023$8,536+1.3%
2022$8,423+6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,885DeedBook 17280, Page 1785Recorded10/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1985