Skip to content

11 Jessica CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block21702
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,255
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,400
43%
Improvement Value:$535,000
57%
Total Assessment$934,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,181+3.5%
2024$12,737+3.2%
2023$12,337+1.3%
2022$12,175+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$467,000

From:

To:

Sq Ft2,255DeedBook 16180, Page 668Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$472,000
DeedBook 13447, Page 625

Property Sale

Sale
$186,900
DeedBook 5113, Page 194

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4827, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1989