Skip to content

3 Jessica CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block21702
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,570
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$399,900
44%
Improvement Value:$518,200
56%
Total Assessment$918,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,075+3.5%
2024$11,668+3.4%
2023$11,280+1.3%
2022$11,131+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,570DeedBook 18487, Page 802Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 4769, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1989