Skip to content

25-5 Lexington CourtJackson, NJ 08527

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block21801
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class28
Description1SFO
Dwellings2
ZoningR30
Sq Footage1,104
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,800
53%
Improvement Value:$138,200
47%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,695+3.5%
2024$4,537+3.2%
2023$4,394+1.3%
2022$4,336+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 11735, Page 142

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4957, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1984