Skip to content

268 White RoadJackson, NJ 08527

Built 1969
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block21801
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,342
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,500
41%
Improvement Value:$429,800
59%
Total Assessment$730,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,546+3.5%
2024$7,292+3.2%
2023$7,063+1.3%
2022$6,970+1.1%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-001486-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14515, Page 1435

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4648, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1969