Skip to content

25-42 Lexington CourtJackson, NJ 08527

Built 1983

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block21801
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class28
Description1SFO
Dwellings2
ZoningR30
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,700
55%
Improvement Value:$126,500
45%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,340+3.5%
2024$3,228+3.2%
2023$3,126+1.3%
2022$3,085+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft960DeedBook 19616, Page 1245Recorded2/28/2024

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft960DeedBook 19436, Page 1362Recorded7/20/2023

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5753, Page 866

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 5216, Page 121

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4710, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1983