Skip to content

199 White RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block21901
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,708
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,200
52%
Improvement Value:$310,400
48%
Total Assessment$644,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+3.5%
2024$7,033+3.2%
2023$6,813+1.3%
2022$6,723+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
Sq Ft1,708DeedBook 19574, Page 1205Recorded1/3/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,534DeedBook 18923, Page 1338Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$292,000
Sq Ft1,534DeedBook 18645, Page 1909Recorded8/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1985