Skip to content

251 White RoadJackson, NJ 08527

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block21901
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,282
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,700
50%
Improvement Value:$284,600
50%
Total Assessment$572,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,450+3.5%
2024$6,233+3.2%
2023$6,037+1.3%
2022$5,958+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 16642, Page 126Recorded1/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965