Skip to content

265 White RoadJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block21901
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SFO2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,336
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,100
42%
Improvement Value:$400,200
58%
Total Assessment$684,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,300+3.5%
2024$7,054+3.2%
2023$6,833+1.3%
2022$6,743+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 17267, Page 1416Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14888, Page 50

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 5128, Page 985

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 5021, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1966