Skip to content

50 Houston AvenueJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2016

Property Information

Block22010
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class10
Description1FMA
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage10,000
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
20%
Improvement Value:$1,200,000
80%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,227+3.5%
2024$19,546+3.2%
2023$18,933+1.3%
2022$18,683+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 15303, Page 599

Property Sale

Sale
$65,850
DeedBook 13549, Page 1110