Skip to content

276 S Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block22601
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRGC1
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
42%
Improvement Value:$308,800
58%
Total Assessment$528,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,169+3.5%
2024$6,928+3.2%
2023$6,710+1.3%
2022$6,622+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 16990, Page 735Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12346, Page 1724