Skip to content

1144 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2003

Property Information

Block21301
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class10
Description5356
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage1.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$805,000
50%
Improvement Value:$801,800
50%
Total Assessment$1,606,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,731+3.5%
2024$21,965+3.2%
2023$21,276+1.3%
2022$20,995+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 10705, Page 1356