Skip to content

1512 Ridge AvenueJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jan 5, 2012

Property Information

Block23001
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF2AG
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage2,180
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
30%
Improvement Value:$445,800
70%
Total Assessment$633,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+3.5%
2024$8,570+3.2%
2023$8,301+1.3%
2022$8,191+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 15094, Page 893

Property Sale

Sale
$381,900
DeedBook 12473, Page 1248

Property Built

Built

Year Built: 2005