Skip to content

556 Vath StreetJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2002

Property Information

Block23108
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class17
Description1SFR1UG
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage1,152
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
34%
Improvement Value:$367,900
66%
Total Assessment$557,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,113+3.5%
2024$6,873+3.2%
2023$6,658+1.3%
2022$6,570+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966