Skip to content

531 Vath StreetJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
May 5, 2000

Property Information

Block23108
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage782
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
53%
Improvement Value:$153,700
47%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,876+3.5%
2024$4,712+3.2%
2023$4,564+1.3%
2022$4,504+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10112, Page 1682

Property Built

Built

Year Built: 1962