Skip to content

519 Vath StreetJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2013

Property Information

Block23108
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class17
Description2SFO3AG
Dwellings1
ZoningRD1
Sq Footage3,864
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
36%
Improvement Value:$640,700
64%
Total Assessment$1,005,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,061+3.5%
2024$12,621+3.2%
2023$12,225+1.3%
2022$12,064+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 12734, Page 1246

Property Built

Built

Year Built: 1992