Skip to content

97 Susan DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2011

Property Information

Block5701
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,704
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,500
33%
Improvement Value:$540,800
67%
Total Assessment$810,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,370+3.9%
2024$9,976+4.0%
2023$9,590+1.4%
2022$9,457-4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 11714, Page 1725

Property Built

Built

Year Built: 1970