Skip to content

6 Deer LaneJackson, NJ 08527

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2001

Property Information

Block5804
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,583
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,100
37%
Improvement Value:$434,200
63%
Total Assessment$689,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,622+3.9%
2024$8,295+4.0%
2023$7,974+1.4%
2022$7,864+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4766, Page 995

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4611, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1965