Skip to content

40 Fox DriveJackson, NJ 08527

Built 1968

Last Sale Price
$501,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block5804
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,720
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,600
44%
Improvement Value:$281,200
56%
Total Assessment$498,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,434+3.9%
2024$6,190+10.2%
2022$5,618+1.3%
2021$5,547+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$501,000
Sq Ft1,720DeedBook 19429, Page 613Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4693, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1968