Skip to content

30 Mc Curdy LaneJackson, NJ 08527

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block6401
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,900
Acreage1.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$336,900
49%
Improvement Value:$350,800
51%
Total Assessment$687,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,798+3.9%
2024$7,502+4.0%
2023$7,211+1.4%
2022$7,112+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,900DeedBook 20038, Page 882Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft1,900DeedBook 18943, Page 1349Recorded3/10/2022

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 15869, Page 1920Recorded8/13/2014

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4681, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1985