Skip to content

1009 Bennetts Mills RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 29, 2003

Property Information

Block6401
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,915
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,200
50%
Improvement Value:$345,500
50%
Total Assessment$686,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,162+3.9%
2024$8,814+4.0%
2023$8,473+1.4%
2022$8,356+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 11650, Page 1412

Property Built

Built

Year Built: 1985