Skip to content

36 Hemlock Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block6602
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,920
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,300
50%
Improvement Value:$319,700
50%
Total Assessment$636,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+4.0%
2024$7,879+4.0%
2023$7,574+1.4%
2022$7,469+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 16522, Page 1482Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$145,400
DeedBook 4613, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1985