Skip to content

55 Pineoaka RoadJackson, NJ 08527

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2009

Property Information

Block6402
Lot101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1.5SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage914
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,300
71%
Improvement Value:$145,600
29%
Total Assessment$508,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+3.9%
2024$6,598+2.0%
2023$6,468
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938