Skip to content

24 S New Prospect RoadJackson, NJ 08527

Built 1955

Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block6402
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,179
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,800
52%
Improvement Value:$309,200
48%
Total Assessment$645,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,617+3.9%
2024$8,290+2.0%
2023$8,126
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 18932, Page 1745

Property Built

Built

Year Built: 1955