Skip to content

19 Pineoaka RoadJackson, NJ 08527

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block6402
Lot106
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
Description1.5SFF2UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,452
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,800
96%
Improvement Value:$12,900
4%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,478+3.9%
2024$4,308+2.0%
2023$4,223
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 17665, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1950