Skip to content

52 Sturm LaneJackson, NJ 08527

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Aug 29, 1988

Property Information

Block6402
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF2UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,146
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,400
49%
Improvement Value:$336,100
51%
Total Assessment$661,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,872+3.9%
2024$7,573+2.0%
2023$7,424
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4699, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1950