Skip to content

18 Kimberly StreetJackson, NJ 08527

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block6402
Lot122
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,748
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,300
52%
Improvement Value:$279,100
48%
Total Assessment$583,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,031+3.9%
2024$6,764+2.0%
2023$6,631
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 14116, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1970