Skip to content

1055 Bennetts Mills RoadJackson, NJ 08527

Built 1946

Owner
---
Last Sale Price
$288,400
Last Sale Date
May 2, 2012

Property Information

Block6402
Lot125
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SFO
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,945
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,400
41%
Improvement Value:$399,600
59%
Total Assessment$676,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,280+3.9%
2024$7,966+2.0%
2023$7,808
Property History

Property Sale

Sale
$288,400
DeedBook 15276, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1946