Skip to content

96 S New Prospect RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block6402
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,837
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,500
39%
Improvement Value:$503,300
61%
Total Assessment$823,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,621+3.9%
2024$12,142+2.0%
2023$11,902
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,837DeedBook 19588, Page 1828Recorded1/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1985