Skip to content

49 Bates RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block6501
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,284
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,400
44%
Improvement Value:$408,800
56%
Total Assessment$734,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+4.0%
2024$9,897+4.0%
2023$9,514+4.2%
2022$9,132+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4718, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1985