Skip to content

7 Plasner CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$414,000
Last Sale Date
Jan 23, 2018

Property Information

Block6501
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,374
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,400
38%
Improvement Value:$471,600
62%
Total Assessment$764,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,608+0.6%
2024$10,548+4.0%
2023$10,140+1.7%
2022$9,972+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$414,000

From:

To:

Sq Ft2,374DeedBook 17036, Page 269Recorded2/26/2018

Property Sale

Sale
$423,750
DeedBook 12346, Page 1952

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5525, Page 250

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 4944, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1985