Skip to content

1 Plasner CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block6501
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,156
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,400
42%
Improvement Value:$453,700
58%
Total Assessment$778,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,800+3.9%
2024$10,390+4.0%
2023$9,988+1.4%
2022$9,850+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 17309, Page 1467Recorded11/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1985