Skip to content

32 Hickory Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block6602
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,376
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,200
42%
Improvement Value:$445,900
58%
Total Assessment$764,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,373+3.9%
2024$9,017+4.0%
2023$8,668+1.4%
2022$8,548+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14927, Page 1836

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 10365, Page 1438

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4593, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1985