Skip to content

48 Hickory Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block6602
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,881
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,800
51%
Improvement Value:$302,100
49%
Total Assessment$619,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,381+3.9%
2024$8,063+4.0%
2023$7,751+1.4%
2022$7,644+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,881DeedBook 17715, Page 918Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 10674, Page 231

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 5423, Page 441

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5132, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1985