Skip to content

36 Hickory Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 28, 2016

Property Information

Block6602
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,824
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,300
41%
Improvement Value:$457,700
59%
Total Assessment$774,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+3.9%
2024$9,710+4.0%
2023$9,334+1.4%
2022$9,205+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 16628, Page 1840Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$149,950
DeedBook 4593, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1985