Skip to content

8 Stephanie CourtJackson, NJ 08527

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block6902
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SFL3AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,746
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,900
38%
Improvement Value:$526,000
62%
Total Assessment$851,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,348+3.9%
2024$9,955+4.0%
2023$9,570+1.4%
2022$9,437+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft2,746DeedBook 20012, Page 1253Recorded5/15/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 13989, Page 1930

Property Built

Built

Year Built: 1975