Skip to content

8 Quincy DriveJackson, NJ 08527

Built 1955

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block7101
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SALR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,008
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,600
58%
Improvement Value:$215,100
42%
Total Assessment$510,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,700+3.9%
2024$5,483+3.9%
2023$5,276+1.4%
2022$5,203+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,008DeedBook 19141, Page 976Recorded8/22/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 15518, Page 738

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12946, Page 1291

Property Built

Built

Year Built: 1955