Skip to content

10 Trinity PlaceJackson, NJ 08527

Built 1952

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block7104
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,008
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,600
54%
Improvement Value:$250,600
46%
Total Assessment$546,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420+3.9%
2024$6,176+4.0%
2023$5,937+1.4%
2022$5,855+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,008DeedBook 19356, Page 1716Recorded4/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952