Skip to content

5 Emory CourtJackson, NJ 08527

Built 1958

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 23, 2020

Property Information

Block7101
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,468
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,900
49%
Improvement Value:$305,500
51%
Total Assessment$604,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,678+4.0%
2024$6,424+8.8%
2023$5,907+1.4%
2022$5,825+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,468DeedBook 17928, Page 1564Recorded6/17/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 16288, Page 585Recorded1/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958